Tuesday, January 13, 2015

Boilijutt


Inglaste poolt kasutusele võetud boilid ja juusrakendus oli revolutsiooniline läbimurre sportlikus karpkalapüügis. Uus metoodika võimaldas saake suurendada ja keskmine kaal suurenes. Püüa ja vabasta taktika aitas kaasa kalade kaalu suurenemisele, lisaks ka nende söötmine kõrgekvaliteetsete boilidega. Juusrakendus ei vigasta  eriti kala, on juhuseid, kus sama kala satub päeva jooksul mitu korda konksu otsa. Boilide abil on võimalik luua pikaajaliselt toimiv söödaplats, kuna väikesed kalad ei saa nendega nii kiiresti hakkama. Sõltuvalt boilide suurusest ja koostisest võib nende toime mõjuda mõnest tunnist mitme ööpäevani, mis on eriti tähtis trofeekala püügil, kuna suuremad kalad on ettevaatlikumad. Nende eeliseks on  võimalus pimedal ajal sööta, mis traditsioonilise peenefraktsioonilise söödaga on raskendatud. Ööd on aga meil teadagi pikad, samas kala toitub siis küllaltki aktiivselt. Boilidega täiendav söötmine kobra abil on efektiivne ja müravaba viis. Mõned boilid peale võttu rahustavad platsil toituvat kalaparve.
 Termiliselt töödeldud boilid, mis sisaldavad konservante on pika säilivusajaga, kinnises pakendis võib neid toatemperatuuril säilitada mitu aastat, kusjuures nad ei kaota oma atraktiivsust. Sügavkülmutatud boile peab muidugi säilitama sügavkülmas ja peale sulatamist ei ole neid soovitav uuesti külmutada. Iga karbipüüdja peamine küsimus on- milliseid boile kasutada? Kuna tootjaid on palju ja valik on suur, siis on otsuse langetamine paras peamurdmine. Kui kogenumad lähtuvad oma valikul veetemperatuurist ja isiklikest eelistustest, siis algajal on siin orienteerumine väga raske. Väitega, et karpkala peab teatavate boilidega harjutama, tehes pikalt eelsöötmist ei pea paika. On õnnestunud karpkala tabada boilidega veekogus, kus ta neid ei ole eelnevalt näinud. Mõnikord õnnestub boilidega püük kohe, teinekord võib kuluda päevi ilma võtuta. Pigem võib sel juhul põhjus peituda ilmaoludes, vales püügikohas, rakenduse mittesobivuses antud püügioludele.
Üldlevinud boilide jaotamisele uppuvateks- ujuvateks või kalajahu-linnutoidu põhisteks võib põhjalikumalt eristada : valmistamise viisi, koostise, suuruse, kuju, ujuvuse, vees lahustumise aja järgi.
Valmistamise viis
Termotöödeldud( keedetud)- pikk säilivusaeg ja tänu tugevamale pealmisele koorikule on vastupidavamad väikeste kalade rünnakutele, samas toime ei ole niivõrd kohene. Efektiivsuse parandamiseks dippida või lõikuda. Pikaajalisel säilitamisel efektiivsus väheneb, kuna osa aminohappeid kaotab oma mõju, loomsed valgud lagunevad. Osad tootjad on asendanud keetmise aurustamisega kõrgel temperatuuril. Kodustes tingimustes aurutades ei ole võimalik sellist tulemust saavutada. Boilide keetmisel on vaja jälgida keetmise aega vastavalt suurusele,  vähem keetes on boil pehmem tänu õhemale koorikule. Et boil püsiks tugevam, siis soovitatakse lisada munaalbumiini või mannajahu 10-20 protsenti. Külmas vees kasutamisel on soovitav keetmise aega vähendada 20-30 protsenti.
Orienteeruv keetmise aeg
Diameeter   Kalajahu   Seemnesegu
      14                 30                  80
      18                 60                150
      22                 80                240
Külmutatud boile ei töödelda termiliselt, ei sisalda endas konservante. Peamiseks plussiks on kiirema toimega, kuid samas on tundlikumad väikeste kalade rünnakutele. Kobraga on neid raskem heita. Ülessulanutena on nende kasutusaeg lühike.
Boilide koostis
Põhibaasi moodustavad soja, manna ja maisijahu, kalajahu, mereandide jahu, jahvatatud seemned. Lisaks veel mitmesuguseid aromatisaatoreid, magustajaid, atraktante jne.
Manna ja soja 50/50
Nendega koos teravalõhnalised puuvilja aromatisaatorid, karp reageerib nendele kiiresti. Koostises süsivesikud, taimne valk ja mingil määral munadest loomset valku. Kiiretoimelised ja atraktiivsed söödad, millede efektiivsus avaldub eriti hästi lühisessioonidel ja tundmatutel veekogudel. Pikemaajaliselt tänu madalale toiteväärtusele nende efektiivsus väheneb, aitab aroomi vahetamine. Toiteväärtuse suurendamiseks lisatakse maisijahu, mille koostises on rohkem taimset valku ja piimaproteiini. Tänu tihedale struktuurile lagunevad vees suhteliselt aeglaselt.
Kalajahu
Loomne valk, mida on kalajahus kuni 60 protsenti on vajalik kalale kasvuks, erinevalt piimaproteiinist on kergemini omastatav, kuid proteiini üledoseerimine võib halvendada seedimist. Lisaks valgule on ka rasvaineid kuni 15 %, kasutatavad aromatisaatorid on üldiselt pahalõhnalised. Tänu oma poorsemale koostisele lagunevad vees suhteliselt ruttu, mistõttu on ka püük vooluveekogudes raskendatud. Segu parandamiseks lisatakse piimaproteiini või jahvatatud seemneid.
Seemnesegu
Boilide koostises on palju rasvu, valke ja taimseid proteiine. Kõrge energeetilise väärtusega boilid. Struktuurilt on poorsed, mistõttu toime on küllaltki kiire, kuid kuna loomsed valgud puuduvad, siis aja jooksul efektiivsus väheneb. Efektiivuse parandamiseks lisatakse baassegusse piimaproteiine või kalajahu. Võib kasutada teravate puuvilja aromatisaatoritega.
Erisegudena kasutatakse veel kalleid segusid piima- ja munaproteiini baasil, kus valgusisaldus võib olla kuni 70%.
Spetsiaalselt  valgeamuuri püüdmiseks lisatakse sojajahu, tiigerpähkli, kanepiseemnete segule jahvatatud veetaimi ja kasutatakse taimelõhnalisi aromatisaatoreid.
Ujuvate boilide segud.
Segud naturaalsetest aktiivsetest ainetest, nagu betaiin, maksaekstrakt, jõekarbid jne. Sellistest ainetest sööt on võimeline huvi äratama isegi kõige mitteaktiivsemal kalal. Boile ei keedeta, vaid kuivatatakse. Boile on võimalik valmistada veekogu ääras, lisades kuivale segule vedelaid naturaalseid atraktante ilma munadeta. Vette sattudes hakkab sööt koheselt aroome eritama, kuna keetmisel moodustuv koorik puudub. Nende boilide omahind on kõrge, kuid arvestades, et neid kulub ainult juusele ja mõnikord PVA stringile, siis ei ole see niivõrd kriitiline.
Boilide suurus.
Üldiselt on boilid vahemikus 6-30 mm. Väikeste boilide eeliseks on, et nad ei hirmuta ettevaatlikku kala. Madalal temperatuuril või kuumal suveajal hapniku vähesuse korral võivad olla tulemuslikud. Neid on võimalik kaugemale rakendusega heita, et oleks vastupidavamad väikeste kalade rünnakule, siis võib neid juusele mitu asetada. Söödaplatsil on sama kaalukoguse korral nendega kaetud suurem pindala.
Puudused
Olles efektiivne toit äratab ka kõigi teiste kalade tähelepanu, kes ei söö ainult platsi tühjaks vaid pahatihti satuvad ka konksu otsa. Trofeeküttidele on selline kõrvalsaak muidugi tüliks- jäiga varustusega ei ole neid tunda, öösel on täpne uuestiheitmine raskendatud, liigne müra jne. Ööks on muidugi võimalik asendada suurema söödaga. Kobraga söötes ei lenda väikesed boilid kaugele. Kui ise boile valmistada, siis on neid raskem valmistada, kuna taigen peab olema elastsem.
Suurte boilide eelised
On kindlamad väikeste kalade rünnakute suhtes, püsivad kauem juusel, vähem mittesoovitavaid võtte. Neid on võimalik kobraga kaugemale heita ja ka valmistada on kergem.
Puudused
Ettevaatlik kala suhtub neisse kahtlusega, juusel ei ole võimalik niivõrd kaugele heita. Kala saab neist kiiremini söönuks, platsil on neid vähem sama koguse väikestega võrreldes. Keetmise aeg on pikem, kasulikke aineid eraldub rohkem vette ja ikka küpsevad ebaühtlaselt, koorik on tugevam, mistõttu atraktandid ei eraldu niivõrd aktiivselt. Efektiivsuse parandamiseks kasutatakse boilide lõikumist.
Kuju
Tänapäeval on kasutusel nii pallikujulised kui ka piklikud boilid. Ümmargustel boilidel on parem aerodünaamika, neid saab kobraga heita. Piklikud võeti kasutusele kala petmiseks tugeva pressinguga veekogudel, kus nad hakkasid neid vältima. Piklikke boile on võimalik juusele asetada nii pikku kui ristipidi.
Ujuvus
Põhiliselt on kasutusel uppuvad boilid, kuna karpkala on põhjatoiduline. Neid kasutatakse nii juusel kui ka sissesöötmisel. Ujuvad leiavad kasutamist taimestikuga kaetud põhjal ja kala meelitamiseks oludes, kus ta aktiivselt ei toitu, vaid asetseb keskmistes kihtides. Kala haakimine on raskendatud ja üldiselt on saagiks väiksemad kalad, kuna suurem on kahtlustavam ujuva sööda suhtes.
Peamiselt leiab karbipüüdjate poolt kasutust neutraalne sööt- ei upu mudasse ja kalal on teda kergem haarata. Kuna sellise boili valmistamine on pea võimatu, siis kasutatakse uppuvast ja ujuvast boilist kombineeritud sööta.
Vees lahutumise aeg
Vees lahustumise aeg sõltub keetmise ajast, boili suurusest ja koostisest. Mida suuremad osised ja poorsem, seda kiiremini laguneb, vastavalt ka pikem keetmise aeg tekitab tugevama kooriku mis pikendab lahustumise aega. Viimasel ajal on populaarsed ka nn. tolmlevad boilid, mida ei keedeta vaid kuivatatakse. Väga atraktiivsed boilid, mis kiiresti ja aktiivselt eraldavad osiseid. Miinuseks on neil samas kiire suuruse vähenemine sõltuvalt veetemperatuurist, veevoolu kiirusest ja väikeste kalade aktiivsusest. Võib ju õngi sagedasti ümber heita, kuid samas on see meie metsikutel veekogudel liigse müra tekitamine ja kalade hirmutamine.

No comments:

Post a Comment